W przypadku wykładziny w swoim domu, konieczne jest jej czyszczenie przynajmniej dwa-trzy razy w roku. W biurach, ta sama wykładzina doświadcza znacznie większej eksploatacji, dlatego szybciej się zużywa. Czystość to elementarny warunek komfortowej pracy, gdyż to właśnie w biurze spędzam większą część dnia, stąd każda wykładzina biurowa powinna być odpowiednio czyszczona.
Higiena pracy Twojej i zatrudnionych dzięki praniu wykładzin
Odpowiednie środowisko pracy wpływa na wygodę oraz na efektywność naszych działań. Dywanowe wykładziny to dobry wybór, na który często decydują się firmy, które chcą zapewnić sobie pewien standard. Jeśli jednak trzeba go utrzymać, należy zadbać o odpowiednią czystość, aby ograniczyć wszelkie zabrudzenia.
Producenci wykładzin wskazują, że są one swojego rodzaju filtrem, który zbiera wiele brudu, a ten może być źródłem alergenów. Organiczne odpadki, resztki jedzenia i inne są idealną pożywką dla roztoczy, a przy tym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Piasek oraz brud sprawia, że wykładziny te zużywają się o wiele szybciej. Jeśli chcemy zadbać o czystość, konieczne jest pranie wykładzin 2-4 razy w roku, w odstępie od 3 do 6 miesięcy. Dzięki temu możemy utrzymać ich zadowalający stan, a przy tym zachowamy przyjemny zapach, a alergicy odetchną z ulgą.
Pranie wykładzin na sucho
Mamy tu do czynienia z bezpiecznym i szybkim sposobem czyszczenia, w którym nie ma wymogu wyłączenia części użytkowanej powierzchni. To najlepsza metoda dla miejsc, gdzie nie powinno się stosować wody. Metoda z wykorzystaniem suchych wiórków, wykorzystywana jest w przypadku drobnych zabrudzeń, a sam środek czyszczący nanoszony jest przy pomocy specjalnej maszyny dyskowej, która wyposażona jest w zbiornik na roztwór roboczy oraz szczotkę do dywanowych wykładzin. Czynnik po wyschnięciu jest odessany odkurzaczem bądź maszyną o dużej sile wchłaniania i zasysania, tym samym włókna wykładziny są też rozczesywane. Jeśli obecne są silne zabrudzenia, usuwa się je przy użyciu aktywizatora do krystalizacji brudu bądź odplamiaczy. W przypadku tej metody konieczne jest jej powtórzenie po około 4-6 miesiącach, a jest to optymalne rozwiązanie, jeśli chcemy utrzymać czystość w komercyjnym obiekcie.
Pranie wykładzin na mokro
Pranie wykładzin na mokro to sposób dokładniejszy, który stosuje się w przypadku silnych zabrudzeń. Wymaga się tutaj już wyłączenia czyszczonej powierzchni na około kilka godzin. Kolejne wykonuje się odurzanie wykładziny oraz podnoszenie runa. Jeśli to biuro niewielkich rozmiarów, wykorzystywane jest natryskiwanie powierzchni dywanowej specjalnym niepieniącym się środkiem, który rozpuszcza brud, a następnie odsysa się przy użyciu ekstrakcyjnego urządzenia tzw. ekstraktora.
Rodzaj czyszczonej powierzchni determinuje wykorzystanie odpowiedniej końcówki. Dostępne są zatem te ręczne do wykładzin, a także mniejsze do czyszczenia tapicerek. Tą metodą można czyścić wykładziny od 1 do 2 razy w roku, jeżeli tylko w międzyczasie stosuje się też pielęgnacyjne czyszczenie.